ORGANİK VİŞNE REÇELİ

organik vişne reçeli
organik vişne reçeli

Çekirdekli ve daha itina gösterenler çekirdeksiz yaparlar ki bu daha doğrudur.çünkü çocuklara daha emin olarak  yedirilir.Meyveleri ayıklamadan önce ve sonra yıkanmalıdır.

Çekirdekli meyvaların çekirdekleri nasıl çıkarılır?

ilk önce sapları koparılır.Ve kopan yerdeki boşlukta sivri bir çakı ucu ile açılan delikten biraz basınçla çekirdek dışarı fırlatılır.Ve bu ameliyat esnasında akan meyva suları dahi reçele katılır:)

Meyve  miktarına şeker de müsavi(eşit) olmak gerekse de bazı mayhoş ve ekşi meyvelere şekeri yüzde elli arttırmalıdır.(nazlı ve dağılan meyvalar hariçtir).

Hararetli ateşte kaynatılmalı ve ara sıra köpüğünü atmalıdır.Şayet çok kabarırsa üzerine biraz su serpmelidir.kıvamını bulduğunu anlamak için biraz tabağa alıp muayene etmelidir.meyva taneleriyle şerbetin yekdeğeriyle iyi imtizaç etmeleri şarttır.reçel ,soğuduktan sonra umumiyetle toprak kavanozlarda ve serin bir yerde bekletilmelidir.kavanozlarınn ağızları da iki üç kat kağıtla sarılıp sicimle bağlanır.bu da hava alıp çabuk şekerlenmemeleri için bir tedbirdir.

NOT:

ÇEKİRDEKLİ MEYVA REÇELLERİ:

TAZE VE KURU KAYISI ,MÜRDÜM ERİĞİ,ŞEFTALİ,ZERDALİ,KIZILCIK,ÜNNAP,KİRAZ REÇELİ AYNI VİŞNE REÇELİ USUL VE TERTİBİNDE HAZIRLANIR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir