Tuzlu Balık

 

Tuzlu balık benim vazgeçilmezimdir bunun için 1 sene bekleyenlerdenim.Balıklar kasalarca gelir kocaman bir tenekenin içinde güzelce dizilir ve boz tuza batırılıp  kapağı kapatılır  ve  tuzlu balıklar tuzda pişene kadar uzun bir sürede  beklenir olunca da bir güzel afiyetle yenir :)

neyse gelelim hazırlanılışına:

balıklar bir kapta sıcak suya batırılır ve tuzu gitsin diye bir müddet beklenilir.yumuşayan balıkların kafası ve içi iyice temizlenir tabiki pullarıda .zaten sıcak suyun içinde kaldığı için kolayca temizlenecektir.temizlenen balıkları sudan geçirin ve tabağa dizip üzerine zeytinyağı (istenirse sirke veya limonda konulabilir)daha sonra afiyetle yiyiniz:)

2 thoughts on “Tuzlu Balık”

  1. Memeleketim Çanakkale gereği balıklara mezelere yabancı değilim ama geçen sene babamın ısrarıyla Gelibolu’dan getirdiği ayıklanıp tuzlanmış sardalyeler damak tadıma uymadı. ÇIkartıp sirkeli suda bekletip yiyin demişti. Dediği gibi yapmama rağmen aşırı tuzu geçmek bilmedi acaba ben tuzsuz yemeye alışkın olduğumdan mı yoksa böyle dediğiniz gibi sıcak suda bekletmem mi gerekiyor ? Bizimkiler kutuyu bitireli çok oldu benimkiler öyle kapalı bir kutuya aktardığım şekilde duruyorlar buzdolabında :)

    1. valla bende pek tuzlu yıyemem ama suda beklettıgımde tuzu bır nebze olsun gidiyor ve yenılecek kıvama gelıyor bırde oyle deneyın belkı damak tadınıza uyar. :)yada babanıza verin o yesin yazık olmasın:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir